T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KADIKÖY - İstanbul Atatürk Fen Lisesi

Haberler

Mrt

Okul Satranç Genel Takımımız  (Baran Berk, Seyhan Çalışkan, Kerem Mert,: Ahmet Efendioğlu ,Burak Göçen, Mehmet Çağatay Ünlü)  20 -21 Mart 2023 tarihlerinde İstanbul il final yarışmasına kalan onbeş okul arasında yarışarak İstanbul ikincisi olmuştur.

Türkiye Grup yarışmasına gidecek takımımıza başarılar dileriz

Mrt

Öğrencimiz Mustafa Keskes geçen hafta yapılan TÜBİTAK seçme sınavı sonucunda Mendeleyev Uluslararası Kimya Olimpiyat Yarışmasıda ülkemizi temsil etmesi amacıyla milli takıma seçilmiştir. Öğrencimizi ve emeği geçen Kimya Zümresi öğretmenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Mrt

Çanakkale Zaferi'nin 108.yıl dönümü, İAFL Kültür Merkezi'nde büyük bir coşkuyla kutlandı. 

Mrt

Ak Kaşlı Çıvgın, Orta Asya'nın dağlık ormanlarında, 3.500 m'ye varan rakımlarda yaşayan ve üreyen, küçük ve böcekçil bir çıvgın türüdür. Gözünün üzerindeki beyaz-sarı desenden ve kanadındaki kısa beyaz şeritten tanınır. Nadiren görüldüğü Avrupa'da sonbahar sonu ve kış sürecinde bulunabilir. 

Mrt

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında 14 -15 Mart tarihlerinde yapılan Okullararası Satranç yarışmasında okul Genel Takımımız 1. bölgede 38 takım arasında birinci olmuştur.

Mrt

Okulumuz 11'inci sınıf öğrencilerinden Erdem YAMALIOĞLU 10.sınıfta TÜBİTAK Biyoloji Olimpiyatları 1.Aşama sınavını, devamında 2.Aşama sınavını geçerek gümüş madalya kazanmıştı. Uluslar Arası Olimpiyat Milli Takımına seçilmek için girdiği Biyoloji alanında Takım Seçme Sınavını da başarıyla geçen öğrencimiz ülkemizi Uluslararası alanda temsil edecek dört öğrenciden biri olarak Atatürk Fen Lisesinin gurur tablolarına bir yenisini eklemiştir.

 

Mrt

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle Okul Aile Birliğimizin katkılarıyla sınıflar bazında başarı burslarımızı vermeye başladık. Başarı bursları birinciye 1000TL, ikinciye 750TL ve üçüncüye 500TL olmak üzere 1.dönem ve 2. dönem olmak üzere yıl içinde iki defa verilmektedir.

Mrt

Mrt

FRC (First Robotics Competition), 1989 yılından bu yana First Vakfı tarafından düzenlenen uluslararası bir robotik yarışmasıdır. Bu yarışmanın Türkiyedeki temsilciliği ise Fikret Yüksel Vakfı tarafından yürütülmektedir. Adını lisemizin kargalarından alan robotik takımımız The Crown da bu sene FRC'de yarışmak için hazırlanıyor.

Mrt

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü töreni, okulumuz konferans salonunda ve okul kütüphanesinde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

 

Mrt

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, okulumuz İnovasyon ve Patent Kulübü organizasyonu ile İstanbul'daki proje okulu öğrencilerine yönelik Patent-Tasarım eğitimi verilmiştir. Destekleri dolayısıyla Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanları K. Anıl ÇAM, Çağrı ÖZGÜMÜŞ, Gizem YILDIZTAŞ, Oğuz ATAMTÜRK'e ve İnovasyon ve Patent Kulübümüze teşekkür ediyoruz.

Şbt

IAFL Kütüphanecilik Kulübü, Münazara Kulübü ve Rehberlik Servisi iş birliğiyle 27 Şubat'ta okul kütüphanesinde, "Kitap Buluşması" etkinliği yapıldı. Etkinlikte, Franz KAFKA'nın "Dönüşüm" adlı eseri üzerinde konuşuldu. Eserin dili, eserdeki edebi ve felsefi akımlar, eserde ele alınan konular, eserdeki karakterler, değerler, o dönem yaşayış tarzı, sosyal ve tarihi gerçeklikler gibi konular ile ilgili fikir paylaşımında bulunuldu.

Hazırlık, 10 ve 11.sınıf  öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte görev alan öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Şbt

İAFL Girişimcilik Kulübü olarak katıldığımız TOBB Projektör yarışmasında kulüp üyelerimiz Buğra Arslan, Özgül Yönet ve Yekta Güven kulüp başkanımız İpek Hava İlğan mentörlüğünde yaptıkları "Engelleri Aşma Takımı" projeleri ile yarışmaya katılan 631 takım arasından ilk 50'ye girerek final için projelerini geliştirebilme başarısı göstermişlerdir.  Takımımıza finalde başarılar dileriz.

Şbt

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından açıklanan Ocak 2023 verilerine göre, Okulumuz faydalı model başvuru sayısında 3.olmuştur.

Şbt

İtalya'dan Pegaso Üniveristesi koorditörlüğünde yürüttüğümüz Erasmus+ projemiz DESIBOOK- A digital bridge of books for inclusion and environment projesinin 01-04 Şubat 2023 tarihlerinde İspanya'da gerçekleştirilen ilk toplantısını geride bıraktık.