T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KADIKÖY - İstanbul Atatürk Fen Lisesi

İstanbul Atatürk Fen Lisesi 1996 Mezunumuz Prof.Dr. Aydoğan ÖZCAN´dan Müthiş Buluş

İstanbul Atatürk Fen Lisesi 1996 mezunumuz Prof.Dr. Aydoğan ÖZCAN´dan müthiş buluş. Amerika'da dünyanın en parlak bilim insanı seçilen Türk Profesör bir buluşa imza attı. Kanser ve Alzheimer hastaları için istenen bin dolarlık testleri 10 dolarlık cihazla 10 saniyede yapıyor.

ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi UCLA Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydoğan Özcan, tıpta çığır açacak bir buluş yaptı. Özcan, daha önce cep telefonlarını taşınabilir laboratuvara çevirecek bir cihaz geliştirmişti. Bu cihaz sıtmadan HIV´e, tüberkülozdan anemiye kadar pek çok hastalığı teşhis edebilecek sıradan testler yapabiliyordu. Özcan cihazı daha da geliştirerek pahalı genetik testlere yöneldi. Kendi laboratuvarında yaptığı icatlarda sınır tanımayan Özcan'ın son icadı, hastalar için önemli kolaylık sağlıyor. Prof. Özcan, 3D yazıcıyla oluşturduğu aparat sayesinde cep telefonunu DNA tarayıcı mikroskobuna çevirdi. Bütün akıllı telefonlara monte edilebilen 10 dolarlık aparat sayesinde Alzheimer ve kanser gibi hastalıklarda istenen yaklaşık bin dolarlık testler uygun fiyata yapılabiliyor. Üstelik 10 saniye gibi kısa bir sürede.  

 

Bilim adamı Özcan geliştirdiği cihazla ilgili açıklamalarda bulundu

3D yazıcıyla tüm akıllı telefonlara uygun ileri teknoloji bir mikroskop ürettiklerini ifade eden Özcan, "Flüorışıma mikroskobu şeklinde tasarlanan aparat, DNA örneklerini flüorışıma molekülleriyle imleyip, lazer ışınıyla uyarıyor. Akabinde her bir DNA zincirini tespit edebiliyor. DNA'ları görüntüleyerek teşhis koyabildiği gibi bulaşıcı hastalıklardaki ilaç direncini tespit edebiliyor" dedi. Akıllı telefonlardaki yazılım ara yüzü sayesinde uzak bölgelerdeki DNA örneklerini kendi laboratuvarlarına gönderdiklerini ifade eden Özcan, "Böylece büyük ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyulmuyor. Ucuz ve taşınabilir olan bu aparat, 3'üncü dünya ülkelerinde veya uzak ülkelerde yaşayan hastaların uzaktan tedavisinde büyük farklılık yaratabilecek" diye konuştu.

DNA molekülü gördük

Prof. Özcan "Yeni geliştirdiğimiz bu sistem dünyada ilk kez DNA molekülünü cep telefonu üzerinden görmemizi sağladı" dedi.

 

Dünyanın en parlak bilim adamı seçildi

2000 yılında Bilkent Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Amerika'ya giden 35 yaşındaki genç bilim adamı Prof. Dr. Aydoğan Özcan, kendi laboratuvarında yaptığı araştırmalar nedeniyle Populer Science dergisi tarafından, tüm dünyada 2012 yılının en parlak 10 bilim adamı arasında gösterildi. Aynı yıl Beyaz Saray'ın 94 genç bilim adamı ve mühendise verdiği 'Başkanlık Kariyer Başlangıç Ödülü'ne layık görüldü.

 

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 09.01.2016 - Güncelleme: 08.01.2020 16:25 - Görüntülenme: 1934
  Beğen | 0  kişi beğendi